Nezařazené
 

Pravda nebo jen film?

Bydlíte v bytovém domě, který má založené Společenství vlastníků bytových jednotek? A znáte film Vlastníci? Pokud jste odpověděli ano, tak víte, že film byla taková černá komedie, protože mnoho schůzí Společenství má podobný charakter. A pokud bydlíte v rodinném domku, bude pro vás těžké pochopit, že schůze takto skutečně může vypadat.

Máte-li v domě Společenství vlastníků, musíte jednou za rok uspořádat schůzi. Jste-li ve Společenství předsedou, znamená to pro vás přibližně toto.

panelák

Vypíšete v řádném termínu před konáním schůze, což je většinou dní, termín schůze a podrobný program schůze. Na schůzi se totiž program musí odsouhlasit. Během dalších 14-ti dnů při potkání jakéhokoliv souseda, vždy všem připomenete, že bude schůze. Den před schůzí dáte velkou ceduli na vchodové dveře, že je druhý den schůze. A v den schůze? Přijdete na místo, kde se má schůze odehrávat a zjistíte, že vás není potřebné množství. A tak jdete zvonit na domovní zvonky a snažíte se sehnat další členy Společenství. Pravděpodobně se vám to povede a všichni se budou omlouvat, že zapomněli. Zahájíte schůzi a jedete podle bodů programu.

panelák

Schválíte účetní uzávěrku a jakmile dáte prostor k diskuzi, nestačíte se divit, co vaši sousedé začnou řešit. Že někomu spadl o balkón níže kolíček na prádlo a soused mu jej nevrátil. Už pátým rokem někdo z mladších navrhne vzít si půjčku a zateplit dům, na což se ozvou všichni důchodci, že oni do toho nejdou, protože oni už to v domě nějak dožijí. Na dotaz, jestli by se nemohly opravit balkóny se ozvou ti, kteří balkón nemají. A tak se aspoň schválí nejnutnější opravy, jako je zatékání střechou a povinné revize, přes to vlak nejede a schválit se to musí. Není divu, že mnoho Společenství vlastníků bytových jednotek https://www.homepartner.cz/spolecenstvi-vlastniku-jednotek/ volí nezávislou firmu, která všechny tyto povinnosti vezme na sebe a tím pádem si členové Společenství více uvědomují, že jsou povinni se schůzí účastnit a o dům se společně starat.