Feis

Bydlení není žádná výsada, spíše je to potřeba, ba přímo nutnost. Jen ten, kdo má kde bydlet, může plnohodnotně žít. Ale kde vzít peníze na koupi nemovitosti?

Pravda nebo jen film?

Bydlíte v bytovém domě, který má založené Společenství vlastníků bytových jednotek? A znáte film Vlastníci? Pokud jste odpověděli ano, tak víte, že film byla taková černá komedie, protože mnoho schůzí Společenství má podobný charakter. A pokud bydlíte v rodinném domku, bude pro vás těžké pochopit, že schůze takto skutečně může vypadat.

Máte-li v domě Společenství vlastníků, musíte jednou za rok uspořádat schůzi. Jste-li ve Společenství předsedou, znamená to pro vás přibližně toto.

panelák

Vypíšete v řádném termínu před konáním schůze, což je většinou dní, termín schůze a podrobný program schůze. Na schůzi se totiž program musí odsouhlasit. Během dalších 14-ti dnů při potkání jakéhokoliv souseda, vždy všem připomenete, že bude schůze. Den před schůzí dáte velkou ceduli na vchodové dveře, že je druhý den schůze. A v den schůze? Přijdete na místo, kde se má schůze odehrávat a zjistíte, že vás není potřebné množství. A tak jdete zvonit na domovní zvonky a snažíte se sehnat další členy Společenství. Pravděpodobně se vám to povede a všichni se budou omlouvat, že zapomněli. Zahájíte schůzi a jedete podle bodů programu.

panelák

Schválíte účetní uzávěrku a jakmile dáte prostor k diskuzi, nestačíte se divit, co vaši sousedé začnou řešit. Že někomu spadl o balkón níže kolíček na prádlo a soused mu jej nevrátil. Už pátým rokem někdo z mladších navrhne vzít si půjčku a zateplit dům, na což se ozvou všichni důchodci, že oni do toho nejdou, protože oni už to v domě nějak dožijí. Na dotaz, jestli by se nemohly opravit balkóny se ozvou ti, kteří balkón nemají. A tak se aspoň schválí nejnutnější opravy, jako je zatékání střechou a povinné revize, přes to vlak nejede a schválit se to musí. Není divu, že mnoho Společenství vlastníků bytových jednotek https://www.homepartner.cz/spolecenstvi-vlastniku-jednotek/ volí nezávislou firmu, která všechny tyto povinnosti vezme na sebe a tím pádem si členové Společenství více uvědomují, že jsou povinni se schůzí účastnit a o dům se společně starat.