Feis

Bydlení není žádná výsada, spíše je to potřeba, ba přímo nutnost. Jen ten, kdo má kde bydlet, může plnohodnotně žít. Ale kde vzít peníze na koupi nemovitosti?

Zboží

Závitníky pro kusovou i sériovou výrobu a pro údržbu

Vynález závitu patří k nejdůležitějším objevům období průmyslové revoluce. Kdybychom jej dnes neznali, měl by svět zcela odlišnou podobu. Pravděpodobně bychom stále jezdili v dřevěných povozech tažených koňmi a zboží by se přepravovalo na velmi krátké vzdálenosti. Epocha středověku by se tím protáhla o dalších minimálně pět set let.

šroubové spoje

Metrický nebo Whitworthův závit se zdá docela obyčejnou, všední záležitostí, a najdete-li při procházce parkem na zemi malý šroubek s matičkou, bude docela možné, že vás to ponechá zcela chladnými a ponecháte jej na zemi ležet jako něco bezcenného, případně šroubek vyhodíte do koše na odpadky, aby se o něj někdo neporanil nebo nepropíchl pneumatiku svého jízdního kola.

řezání závitu

Stejně tak, jako obyčejné šrouby a matice, může připadat některým lidem nesmírně všední výroba závitů. Ve strojírenství jde o velké série kusů a chcete-li si koupit nějaký výrobek se závitem, pouze zalistujete v katalogu některého ze specializovaných e-shopů, a doslova za pár korun si tu objednáte požadované výrobky.

Výroba závitů se však odehrává i v kusové výrobě, v údržbě a také v domácích dílnách. Jsou k tomu zapotřebí sady závitníků M16 x 1,5 a dalších běžných průměrů a stoupání, a také závitořezná očka. Závitníkové sady lze zakoupit jako velmi rozšířené nářadí, které by nemělo chybět mezi ostatním vybavením domácích kutilů vzhledem k tomu, že se může hodit v mnoha situacích v domácnosti i na zahradě. S pomocí závitníků lze zhotovit otvory se závitem pro uchycení plotové konstrukce, poslouží pro výrobu nábytku, bytových dekorací, osvětlovacích těles a dalších výrobků, a samozřejmě se hodí pro údržbářské práce, kdy je zapotřebí opravit poškozený díl spotřebiče a dalšího vybavení bytu. Se závitníkem se naučí pracovat i děti školou povinné a mohou tím pádem pomáhat kutilům při jejich tvořivé činnosti.