Feis

Bydlení není žádná výsada, spíše je to potřeba, ba přímo nutnost. Jen ten, kdo má kde bydlet, může plnohodnotně žít. Ale kde vzít peníze na koupi nemovitosti?

Business

Proč je vhodné provádět sečení trávy

Ačkoliv snad každý z nás chce mít alespoň malou zahrádku, je jasné, že ta vyžaduje práci, pokud chceme, aby vypadala dobře. A jednou z těch hlavních je sečení trávy, které zajistí, že bude v přiměřené velikosti. Mnoho lidí však oceňuje pouze upravený vzhled posečeného trávníku, avšak nikoliv další benefity, které tato procedura přináší. Přitom jich je podstatně více než jen pěkný vzhled. Které to jsou?

vyšší neposečená tráva

V první řadě je to zabránění šíření náletových rostlin, které se jinak mohou na neopečovávaných pozemcích objevovat. V mnoha případech se pak jedná o invazivní druhy, jako například bolševník velký, jejichž potlačování je dokonce dáno zákonem. Pokud totiž nedosáhne určité výšky, nemůže vykvést, a tedy se rozmnožovat.

Další výhodou posečeného trávníku je snížení parazitů, jako jsou například klíšťata. A o tom, jak mohou být nebezpečná, asi není třeba se zmiňovat. Pokud navíc máte děti či domácí mazlíčky, kteří si rádi hrají v trávě, pak je nebezpečí, že některého z nich chytí, o to větší.

sekání trávy sekacím traktůrkem

Dále je zde také fakt, že čím vyšší trávník je, tím hůře se potom seče. Vysoká tráva má totiž tvrdší a tužší stébla, což znamená, že má větší nároky na ostří sekačky a také je mnohem rychleji otupuje. Díky tomu značně snižuje její životnost, nehledě na to, že sekání samotné trvá déle.

Jistě, anglický trávník také není úplně ideální, zejména z hlediska ekologie. Je dobré, pokud zde budou alespoň nějaké kvetoucí rostlinky, jako například pampelišky či sedmikrásky, které rostou prakticky všude. Je proto nutné najít kompromis, který bude vyhovovat oběma.

Je však dobré si uvědomit, že zanedbání péče přináší více problémů než přehnané sekání, a to jak pro nás, tak pro přírodu. V žádném případě tedy není dobré toto podceňovat. Následky by totiž nemusely být pro nás zrovna příjemné, a to nejen pro nás, ale také pro naše domácí mazlíčky i sousedy.