Feis

Bydlení není žádná výsada, spíše je to potřeba, ba přímo nutnost. Jen ten, kdo má kde bydlet, může plnohodnotně žít. Ale kde vzít peníze na koupi nemovitosti?

Zboží

Zip není jen v kalhotách

Zip je nedílnou součástí oděvů nebo tašek, slouží ke spojování dvou okrajů látek dohromady. Na okrajích látek jsou ozubené pásy se zuby, které jsou zahnuté tak aby do sebe pomocí jezdce zapadaly. Podle tvaru zubů můžeme rozlišovat tři druhy zipů. Je to spirálovitý, plastový nebo kovový. Spirálovité zipy jsou tvořeny spirálou, kde zoubky nahrazují otočky spirály. Plastové a kovové zipy jsou tvořeny jednotlivými zoubky. Zipy slouží k různým účelům a můžeme si vybrat, jestli potřebujeme zip, který lze úplně rozepnout, to je dělitelný zip, jehož uplatnění nalezneme při šití mikin nebo bund.

figurína

Nebo zip nedělitelný, který použijeme při šití batohu, poklopce u kalhot nebo kapsy. Zip, který můžeme rozepínat oběma směry, se jmenuje obousměrný. Takový zip má dva jezdce a lze jej rozevírat z obou stran. Kdežto oboustranný zip má jen jeden jezdec, ale můžeme zip rozevírat jak z rubu, tak z líce výrobku. Uplatnění nalezne například při šití spacáků nebo stanů. Můžeme se také setkat s pojmem skrytý zip. Skryté zipy plastové spirálovité. Po všití zipu speciální patkou je z lícní strany tento zip téměř neviditelný. Uplatnění nalezne při šití sukní nebo šatů.

šicí stroj

Pro šití bund, stanů a spacáku existují na trhu také voděodolné zipy. Takové zipy jsou opatřeny zátěrem, který přes zoubky nepropustí ani kapku vody. Zipy jsou k dostání v nejrůznějších provedeních, barvách a velikostech. V nabídce také naleznete nekonečný zip, který si upravíte dle šitého modelu. Je nutno dokoupit potřebné množství jezdců. Pro švadlenky a krejčí vyjde tohle řešení ekonomicky výhodněji nežli kupovat již hotové zipy, které mnohdy nemají požadovanou délku. Zip v metráži může být spirálovitý, plastový nebo kovový. Jezdec můžete volit do barvy materiálu nebo kontrastní, s ozdobným přívěskem nebo obyčejný. Na uzavření konce zipu je třeba dát koncovku. Což je rádoby svorka, která zajistí, aby jezdec ze zipu nevyjel.