Feis

Bydlení není žádná výsada, spíše je to potřeba, ba přímo nutnost. Jen ten, kdo má kde bydlet, může plnohodnotně žít. Ale kde vzít peníze na koupi nemovitosti?

Vzdělání

Jak motivovat malé děti k učení a jak zpříjemnit prvňáčkům domácí úkoly?

Škola už začne a pro děti to znamená jediné. Opět jim nastanou povinnosti, ovšem rodiče to mají stejně. Jak se s dětmi učit a jak motivovat prvňáčka? 

Jak motivovat malé děti k učení a jak zpříjemnit prvňáčkům domácí úkoly? 

Větší děti se už do školy obvykle připravují samy, vědí, co se mají naučit a potřebují pak maximálně přezkoušet nebo něco dovysvětlit. Ovšem s menšími dětmi je potřeba se učit, potřebují pomoc rodičů a samozřejmě také dohled. Domácí úkoly a příprava do školy jsou pro malé prvňáčky novinkou a o to více je třeba jim pomoci. Jak se s menšími dětmi do školy co nejlépe připravit a jak děti správně motivovat k učení? 

školní tabule

Nikdy netlačte na pilu příliš 

Je třeba si uvědomit, že menší děti, tedy děti v první nebo ve druhé třídě, potřebují čas a potřebují k učení najít vztah. Pro prvňáčky je učení navíc něčím novým, povinnosti, které prvňáčci najednou mají, jsou pro ně zcela nové a to chce hodně trpělivosti. Určitě se snažte učit se formou her, v klidu se usaďte a dítěti se snažte všechno vysvětlit a buďte mu oporou. Také nechtějte po malém dítěti, aby se učilo příliš dlouho. Takový malý prvňáček totiž obvykle déle než půl hodiny svou pozornost neudrží. Učte se proto pozvolna a vždy jen chvíli. 

malí školáci

Chce to každodenní režim 

Aby si dítě lépe zvyklo, mělo by mít nějaký denní režim. Po škole může mít dítě kroužek, nebo si může chvíli hrát na hřišti, ale po příchodu domů, tedy v odpoledních hodinách, kdy má dítě ještě stále dostatek energie, byste s ním měli zasednout k učení. Před učením je dobré dát dítěti malou svačinu plnou energie, například volte ovoce v kombinaci s oříšky nebo malým jogurtem. Pak přichází doba, kdy je vhodné začít s přípravou do školy. Určitě to nenechávejte až na pozdní odpoledne nebo večer, dítě pak už bude více unavené, nebude se soustředit, navíc večer přichází obvykle čas na krátké hraní nebo na pohádky. 

Dítě by mělo vědět, jak bude jeho den probíhat a všechno by mělo mít jasný řád. Určitě mu všechno ještě více usnadníte, když s ním budete mluvit o tom, co je třeba udělat, co je nutné se naučit. Ovšem dítě nepřetěžujte, některým dětem jde učení lépe, jiným hůře. A ti nejmenší školáci opravdu potřebují hlavně čas.