Feis

Bydlení není žádná výsada, spíše je to potřeba, ba přímo nutnost. Jen ten, kdo má kde bydlet, může plnohodnotně žít. Ale kde vzít peníze na koupi nemovitosti?

Na čem závisí odhad ceny domu

Pokud chcete dát na svůj dům hypotéku, případně jej prodat, je jasné, že lidé budou chtít znát jeho skutečnou hodnotu. Samozřejmě si za něj při prodeji můžete říct jakoukoliv cenu, avšak pokud ji příliš nadsadíte, nikdo jej nekoupí. Pokud ji stanovíte příliš nízkou, pak o část peněz zbytečně přijdete.

Není tedy divu, že je v těchto případech žádoucí, u hypotéky dokonce nařízené, mít profesionální odhad ceny domu. Ten musí být proveden kvalifikovaným a certifikovaným odborníkem, který se ve své profesi dobře vyzná. Pravdou však je, že jeho výsledek nás může překvapit, zvláště při dnešních tržních cenách nemovitostí.

odemykání domu

V první řadě očekávejte, že výsledná částka bude nižší, než jste si představovali. Většina lidí totiž vidí svou nemovitost jako dokonalejší, než tomu ve skutečnosti je. Částečně je to proto, že za ni chceme co nejvíce peněz, ovšem z větší části proto, že jsme se ony vady naučili nevnímat či dokonce kompletně ignorovat. Také může být příklad, kdy nám nemusí až tolik vadit, ovšem pro někoho jiného mohou být nepřekonatelné.

Samozřejmě odhadce se dívá nejen na vady. V první řadě totiž zhodnotí, v jakém je dům stavu. Nejsou na zdech a stěnách praskliny? Není někde plíseň? Jak je na tom elektroinstalace, vodovodní a odpadní trubky, a další? Svou roli ovšem hraje i velikost. Je pochopitelné, že čím větší dům bude, případně čím rozlehlejší bude pozemek, který je jeho součástí, tím bude cena vyšší. To není zrovna dobrá zpráva pro majitele malých domečků s miniaturní zahrádkou.

počítání odhadní ceny

Ovšem nejen dům samotný je posuzován. I na okolí je brán zřetel. Je nemovitost umístěna na klidném okraji města? Nebo je blízko průmyslové zóny? Jak daleko jsou nejbližší obchody, lékaři, školy? Kde se nachází autobusová zastávka? To vše hraje roli. Jistě, faktorů je více, například zda se jedná o součást nových rodinných domků, kdy je prakticky jeden jako druhý s minimem místa mezi nimi, nebo zda jde o klasický rodinný dům. Avšak tyto všechny pomůžou zjistit, jakou hodnotu náš dům vlastně má. A to se rozhodně může hodit.