Feis

Bydlení není žádná výsada, spíše je to potřeba, ba přímo nutnost. Jen ten, kdo má kde bydlet, může plnohodnotně žít. Ale kde vzít peníze na koupi nemovitosti?

Co víme o výplních sedacích vaků

Prozatím nikdo nevymyslel lepší variantu výplní sedacích vaků, než jsou polystyrenové kuličky EPS. Jaké jsou jejich hlavní výhody a jaké jsou další možnosti výplní sedacích vaků?

  • Nízká hmotnost – i ten největší vak pro dvě osoby s touto výplní je lehoučký – váží něco kolem 8 kg. Sedací vak tedy lehce přenesete na jiné místo jednou rukou.
  • Dlouhá životnost.
  • Nízká cena – každá výplň se časem může sesednout či poškodit a výměna za novou není drahá.
  • Tepelný izolant – kuličky EPS dobře izolují tělesné teplo, takže vak vás bude příjemně hřát.

Paměťová polyuretanová pěna – ta je také perfektním řešením výplní vaků, ovšem vychází cenově dráž a bohužel u mnoha výrobků tohoto typu není natolik přizpůsobivá tvaru těla, protože drobné kousky pěny nemají pravidelný tvar. Ne každá paměťová pěna uvnitř vaků má kulatý tvar.

šedý vak

Kuličky EPP – kuličky z polystyrenu mohou být nahrazeny kuličkami z polypropylenu, ty se používají zejména na asijském kontinentu, ale pro domácnost představují značné riziko požáru, proto vám je nedoporučujeme.

Mikrokuličky PE – velmi drobné kuličky z polyetylenu se využívají do některých ergonomických polštářů, ale pro velké vaky se nehodí zejména proto, že nejsou tak přizpůsobivé tvaru těla. Kuličky jsou natolik drobounké (v průměru méně než 1 mm), že se přizpůsobí spíše menším předmětům o nižší hmotnosti, např. právě lidské hlavě.

modrý sedací vak

Přírodní materiál – první sedací vaky https://www.beanbag.cz/ se začínaly vyrábět s výplněmi přírodního původu, např. s fazolemi, pohankovými či špaldovými slupkami, zrnky rýže atd. Dnes se tyto výplně mohou využít rovněž, ale v přizpůsobivosti tvaru těla nemohou konkurovat kuličkám EPS, ovšem co je větší problém – jsou moc těžké. Ačkoli se to nezdá, např. slupky z pohanky (na první pohled lehoučké) pro velký pohodlný pytel o objemu 450 litrů budou vážit 75 kg, zatímco tentýž vak vyplněný polystyrenovými kuličkami EPS váží jen necelých 8 kg.